Saturday, March 19, 2016

BİR AKILLI TELEFONA BAKINCA NE GÖRÜYORUM?Bir akıllı telefona bakınca, öncelikle, üzerinde bir sürü ikon olan ve ne zaman ne yapacağını tam olarak hesap edemediğiniz afacan ruhlu bir cihaz gördüğüm doğrudur. Hangi ikonun-sembolün ne işe yaradığını öğrenip, onları hemen kontrol altına almazsanız, siz birisiyle telefon konuşması yaparken, kulağınız bir ikona dokunduğu için, yine siz farkında olmadan bir şeyleri değiştirebilir. Size bol boıl seçenek sunan garip bir cihaz bu. Size sunduğu seçenekleri ele alıp-değerlendirmek için, bu seçeneklerin farkına varmak için de ayrıca zaman ayırmanız gereken bir cihaz.

Peki bir akıllı telefona bakınca benim asıl gördüğüm şey nedir? Şudur: Böyle bir cihazı yapan insanlardaki iletişim ve insan ilişkileri becerileri. Bu iki konuda ulaştıkları yüksek düzey.

Ne demek istiyorum. Benim bloglarımın içerik tasarımlarını son hâllerine getirirken oğlumla birlikte ne kadar uğraştığımızı hatırlıyorum. Kaldı ki bloglara bir düzen getirdikse de, bir şahaser ortaya koyduğumuz söylenemez. Fakat bu bile ne kadar zamanımızı aldı.

Akıllı telefonların tasarımlarında mühendis, tasarımcı vs. gibi kendi başlarına eksantirik ve bir bakıma çılgın olan kaç insanın birlikte çalıştığını düşününce durum daha iyi anlaşılır. Bu insanları yetiştirmek, onları bir araya getirmek, onların arasında sürekli iletişim sağlamak ve bu insanları idare etmek, kalitelki iletişim becerileri ve ileri bir vizyon gerektirir. Bir akıllı telefonun vücuda gelmesinde can alıc önemi olan diğer alt teknoloji ve icatlara değinmiyorum bile.

Dolayısıyla, bizim bu türden cihazları tasarlalamız şimdilik zor. Bir süre daha onları satın alacağız. Çünkü akıllı telefonları parayla satın alabiliriz, ama onları üretecek kıültür, paketlenmiş olarak hazır bir şekilde ne yazık ki satılmıyor.

---------------------------
-------------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

No comments:

Post a Comment