Thursday, February 25, 2016

SELAM VER, HÜZÜN YÜKLEN
Dün sıklıkla seyahat ettiğim Üsküdar-Eminönü Dentur motorlarından birisinde büfe garsonuna “Hayırlı işler, nasılsınız?” dedim. O da bana “iyi değilim hocam, oğlan devamsızlıktan okuldan atılmış” dedi. Konuşmanın devamında adamcağızın işten izin alıp da idareyle konuşmak için okula gidemediğini öğrendim ve “okula git, geç kalmadan konuş” dedim.

Başka zaman başka bir sıkıntı duyuyorum ve bunların önemli bir kısmı için de yapabileceğim, elimden gelen bir şey olmuyor.

Selamlaşmanın dinde ve örfte teşvik edildiğini biliyorum, herkese selam vermeye de çalışıyorum. Çok güzel de oluyor, lâkin insanlar küçüklü-büyüklü dertlerini paylaşıyorlar ve biraz da hüzün yükleniyor insan.

Yaşımın, mesleğimin bunda büyük payı var elbet. “Hocadır, olgun insandır” düşüncesindeler.

Bir gün pazarda elma alırken, “çocuklar ekşi sevmez patron, elmalar ekşiyse verme” demiştim. Satıcı hemen bir elma yıkayıp, “sen bir gel buraya hele” dedi. Ben içimden “önce elma yedirip, sonra dövecek mi acaba?” diye geçirirken, bana “çocuklarını çok düşünme, ilerde seni üzecekler, nankörlük edecekler” deyip bir aile sıkıntısını anlattı.

Bu durumda ben de pazardan sadece meyce-sebze almakla kalmayıp, ilişkiler konusunda aydınlanmış (!) olarak ayrıldım!

İşin sıkıntılı olan tarafı, anlatılan sorunların kimilerinin cidden köklü sorunlar olması ve aslında konunun nesnesi olan insanın bu sorunları yardımsız aşamayacağı gerçeği. Herkes, kendi çocuğu veya eşiyle ilgili olarak bir yerlerden destek alma fikrine de alışık değil.

Daha da sıkıntılı olan tarafı, aslında toplumda gittikçe derinleşen sorunlar konusunda akademisyenlerin, aydınların sessiz kalmaları veya yeterince sesli konuşmamaları.

Onlara bakan insanlar, “herhalde bu sorun sadece benim sorunum” deyip, bütün yükü üstlerine alıyorlar ve altında eziliyorlar.

Hâlbuki birçok sorunun sosyal sebepleri var. Kirlenen nehirde, solunum güçlüğü çekmek, aslında balığın sorunu değildir.

Ben yine de selam vermeye devam edeceğim. Elimden bir şey gelmese de, bir insanın, belki bir an, bir lahza yüreğini hafifletebilirim.

Selam vermeye, selamlaşmaya devam.
---------------------------
-------------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------


No comments:

Post a Comment