Saturday, December 02, 2017

İLETİŞİM Mİ KURALIM YOKSA MANİPÜLE Mİ EDELİM?

                                      Çocuklarımızı, onları manipüle etmeden yetiştirelim. 

Sanırım bir lise öğrencisiyken, bir arkadaşımla sinemaya gittik. Güzel bir filmdi. Çıkışta başka bir arkadaşımız bize rastladı ve "birisi bana arkadaş olursa, birlikte sinemaya gideriz ve bilet parası benden” dedi. Az önce birlikte film seyretmiş olduğumuz arkadaşım gizlice bana göz kırptı ve bedava film seyretmek için "Savaş'la seyrettiğimiz film kötüydü, başka filme gidelim senle" dedi. Film aslında, en azından benim fikrimce güzel bir filmdi. Ben elbette şaşkınlık içinde kaldım, ama bir şey söyleyemedim. Bu ilk gördüğüm manipülasyon örneklerindendir.

Manipülasyon, insanları, iyi veya kötü niyetle ve onlara fark ettirmeden yönlendirme davranışıdır. İnsanlar başka kişileri kimi zaman iyi niyetle manipüle ederler. Zaman zaman herkes birilerini mecbur kalıp iyi niyetle manipüle eder. Fakat bu durumun sürekli olması, kişi iyi niyetler taşısa bile, sağlıksızdır.

İlerleyen yıllarda sinema olayındaki arkadaşıma benzer, tiplerle sıklıkla karşılaştım. Çocuğuna uzun soluklu arkadaşlık yapmaya vakit bulamadığından veya tembellikten dolayı onu meyve yemeye teşvik etmek için “sen bu büyük elmayı yiyemezsin, çok küçüksün, hadi bakalım bir dene” diyen anne-babalardan veya politikacılara kadar bir sürü manipülasyoncu gördüm.

Bu anlamda, yaşadığım sıkıntılı durumlardan birisi etrafını manipüle etmeye çalışan birisinin bu tavrını fark etmek ve bu durumu konusunda onu veya etrafındakileri ikaz dip-etmeme konusunda tercih yapmak zorunda kalışımdır.

Manipülasyoncuların temel özelliklerinden ikisi, olayları bağlamından koparma ve yeniden şekillendirme çabasıdır. Sizi bağlamı açıklığa kavuşturmak zorunda bırakırlar. Ayrıca savunma yapıyormuş gibi görünürsünüz. Siz haklı çıkarsınız, ama yorulursunuz.

Manipülasyoncular, onların manipülasyoncu olduklarını anladığınız zaman hırçınlaşırlar. Bir gün yüzleşmeniz kaçınılmazdır. Fakat şartları siz belirleyin. Siz istediğiniz zaman yüzleşin.

Bir manipülatörcü, onun tavrını fark ettiğinizde etrafı size karşı manipüle etmeye çalışır. Siz olduğunuz gibi kalın. Çünkü bir suçunuz olduğundan değil, farkındalığınızdan dolayı rahatsız olmaktadır.

Manipülasyonculuğun temelinde hayatta kalma çabası olabilir. Kişi, çevresini manipüle etmek zorunda kaldığı bir ortamda yaşamış, büyümüş olabilir. Zamanla bu durum tabiat hâlini alır.

Kendi dünyasında manipüle edilerek veya manipüle ederek yaşamaktan başka çaresi olmadıysa, artık bir insanın düzgün iletişim kurması zor olur. İlişkilerini insanları manipüle ederek yönetmeye çalışır. Eski alışkanlıklar zor ölür.


En iyisi, aile bireyleri, çocuklarımız, öğrencilerimiz, iş arkadaşlarımız, kısaca hayatımızdaki kişilerle sağlıklı iletişim yolları kurmak, onları manipüle etmediğimiz gibi, onların da bizleri manipüle etmelerine izin vermemek, onları bizi manipüle etmeye zorlayacak şartları meydana getirmemektir. 

---------------------------
-------------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

No comments:

Post a Comment